Tooner on laserprintimise värvaine. Peen pulber asub tavaliselt printerites, koopiamasinates ja multifunktsionaalsetes seadmetes kasutatavates kassettides.
Tooneripulber koosneb peamiselt järgmistest koostisosadest:
Täpne segamissuhe varieerub tootjati. Koostis kohandatakse seadmete trükisõlmedele, mis koosnevad erinevatest rullidest ja kinnitussõlmest jne.
Tooneripulbri osakeste suurus on vahemikus 5 kuni 30 mikronit. See põhjustab tooneril käituda vedelikuna. See omadus on vajalik, et tooner voolaks ja kassett ei vajaks raputamist.
Perfektsete printide saavutamiseks laserprinteris peab tooneril olema erilised omadused. Väike osakeste suurus tagab hea värvikatte ja värvide segamise, õhukese kihi, täpsed värviüleminekud ning rikkaliku ja triibuvaba katte. Samuti on oluline optimaalne adhesioon paberil.
Värvilised laserprinterid töötavad neljavärvilise trükisüsteemiga (CMYK) ja vajavad iga värvi jaoks toonerit.
K = must (inglise keeles "key plate")
C = tsüaan (sinine)
M = magenta (punane)
Y = kollane (kollane)
Toonerkassette on tuhandeid erinevaid. Kui soovite teada, milline tooner teie seadmele sobib, valige lihtsalt oma mudel meie lehe päisest. Seejärel kuvatakse teile sobivad tarvikud.
Meie arvates on seadmetootjate originaaltoonerid parimad. Need paistavad silma lihtsa kasutamise ja väga heade printimisomadustega, mis kajastuvad optimaalses värvisegamises ja kindlas haardumises trükikandjal.
Kõige odavamad toonerid leiab Refill, Rebuilt või Newbuilt segmendis.
Sõltuvalt tootjast on nende kassettide kvaliteet erinev. Meie arvates võib nende alternatiivide kvaliteet originaalkassettide kvaliteedist rohkem või vähem erineda.
Niinimetatud ühilduvatel toonerkassettidel on lai kvaliteedispekter.
Kui vaadata väga odavate, uuesti täidetud toonerkassettidega tehtud printe, võib märgata, et graafika halltoonid on vähem ühtlased ja gradatsioonid pole sujuvad, ning tumedad pinnad pole ühtlase ja täpse värvitooniga. Graafika võib tunduda kontrastsem, kuid kahjuks mitte positiivses mõttes. Graafika meenutab pigem HDR-fotot, kus kesktooni värvid puuduvad. Samuti oleme täheldanud, et originaalkassetid annavad rikkalikumaid musti toone, mis on tõenäoliselt tingitud originaaltooneri peenematest osakestest.
Põhimõtteliselt pole midagi halba kasutada ühilduvaid toonereid kolmandate osapoolte tootjatelt, kuna tegelikult töötab iga tootja pidevalt oma toodete optimeerimise kallal. Ühilduvad toonerid (nn "ühilduvad") on nii odavad, et need sobivad ideaalselt äridokumentide jaoks. Kui aga vajate parimat esitlusvalmidust, soovitame seadmetootjate originaaltoonereid.
Miks on tooner juba otsas? Sõltuvalt tootjast ja kasseti tüübist (tavaline täitmine, XL või suuremahuline täitmine) on toonerkassettidel erinevad ulatused.
Arvestage järgmist:
Kassettide ulatus viitab lehe 5-protsendilisele katvusele. Kui tooner saab otsa juba 50 lehe järel, tuleks selle põhjuseid uurida. Kuid kui suudate printida 1 800 lehte 2 000 asemel, on see tegelikult hea tulemus. Kes üldse prindib ainult 5-protsendilise katvusega?
Tooner tuleb välja vahetada kohe, kui see on tühi. Laserprinter teavitab teid, kui vajab uut kassetti. Enamik laserprintereid ja multifunktsionaalseid seadmeid kuvab draiveris üksikute kassettide taseme. Mõned seadmed võimaldavad printida välja taseme ja muud seadmeparameetrid. Kui prinditud lehekülje mõnes piirkonnas muutub printimisjälg nõrgemaks, viitab see tühjale toonerile.
Tooner asub klapi taga. Lisateavet toonerkassettide vahetamise kohta leiate kasutusjuhendist.
Vaadake seadme kasutusjuhendit konkreetsete juhiste saamiseks. Kui teil pole kasutusjuhendit, sisestage otsingumootorisse "Printeri nimi + juhend". Enamik tootjaid pakub juhendeid tasuta PDF-formaadis allalaadimiseks.
Mõnedel värvilistel laserprinteritel, millel on karussellid (see tähendab, et seadmes on mitu toonerkassetti), saate printeri menüüst valida vahetatava tooneri, ja printer pakub sobiva kasseti karusselli pööramise abil.
Tavaliselt on protsess siiski palju lihtsam. Avage uks, võtke tooner välja, avage uus tooner, eemaldage kaitse, sisestage tooner ja sulgege uks.
Lisateave: Tooneri vahetamine
Kui minevikus oli populaarne spordiala tindikassettide täitmine, näiteks Pelikani tindi ja lahusti (näiteks isopropanool apteegist) abil, siis toonerkassettide puhul pole see trend kunagi populaarsust kogunud. Soovitame ka sellest hoiduda.
Lisateave: Tooneri täitmine.
Triibud prindil või nõrgad väljatrükid tekivad siis, kui tooner on tühi või kui toonerit ei suudeta õigesti printimiskandjale kanda. Kandmine toimub igas laserprinteris pilditrumli abil. Enamiku printerite puhul asuvad trumlid otse toonerkassettides. Kui seadmel on eraldi trumlid, on mõistlik kontrollida trumlit. Kui kasutate täidetud toonerit, on nende triipude tekkimise tõenäosus suurem kui originaaltooneri kasutamisel. Trummel ei asendata täidetud tooneri puhul, seega kasutatakse sama trumlit uuesti. Oleme selle teema kohta kirjutanud põhjaliku artikli sellel veebisaidil.
Kui märkate oma väljatrükkidel triipe või mustuse jälgi, võib sellel olla mitu põhjust. Siin on kolm kõige levinumat põhjust:
Kuidas peaksime internetikaubanduse esindajatena sellele küsimusele neutraalselt vastama? Loomulikult tellige tooner otse veebist ja veel parem - meie veebilehelt. Fakt on see, et isegi suurimates elektroonikapoodides on ainult piiratud arv seadmetele sobivaid tooteid laos. Veebist ostmise eelised on ilmselged: lihtne hinnavõrdlus, kiirus ja usaldusväärsus, millega leiate vajaliku toote. Lisateavet selle teema kohta leiate meie artiklist: 21 nippi, kuidas trükikulusid vähendada.
Erinevalt kiiresti kuivavast printeritindist, võib toonerit säilitada peaaegu piiramatult.
Tooner ei kuiva ära. Isegi kassette, mis on aastaid kasutuseta seadmetes seisnud, saab sageli kohe kasutama hakata. Pikka aega vertikaalasendis hoiustatud tooner tuleks enne kasutamist viia tagasi horisontaalsesse asendisse ja seda tuleks kergelt horisontaalselt edasi-tagasi liigutada. Soovitame tungivalt hoida toonerit jahedas, pimedas ruumis horisontaalses asendis.
Lisateave: Toonerkassettide hoiustamine
Tooner on äärmiselt peen pulber, mis koosneb värvipigmentidest, metalloksiididest ja vaigudest. Kuna vaigud võivad kiiresti sulada, saab toonerit nahalt ja kätelt eemaldada ainult külma veega. Soe vesi kinnitaks toonerit veelgi. Kui tooneri tolm satub tekstiilidele või vaibale, on soovitatav esmalt tekstiile raputada. Enamik tolmuimejaid ei sobi tooneri pulbri eemaldamiseks, kuna peen tooneri tolm võib läbida filtreid ja isegi tolmuimejat kahjustada.
Kontoriturvalisuse valdkonnas pole vaevalt olnud vastuolulisemat teemat kui küsimus, kas tooneri tolm on tervisele kahjulik või mitte. Tooneri tolm suurtes kogustes võib olla tervisele ohtlik. Õigesti töötavad toonerkassetid printeris ei ole kindlasti tervisele kahjulikud.
Mingisugust tolmu ei tohiks sisse hingata!
Meie arvates on soovitatav paigutada laserprinterid nii, et need ei oleks otse laual ega puutuks kokku näoga. Hiljutised uuringud on näidanud, et printerid võivad sulatusprotsessi käigus emissioonida tooneri lisaaineid (näiteks vabastusvahendeid).
Olenevalt printeri tüübist on soovitatav tooneri vahetamisel kanda ühekordseid kindaid. Samuti peaksite laserprinteri ostmisel tähelepanu pöörama valitud mudeli saasteainete emissioonile. Varasematel aegadel eraldasid laserprinterid osooni - tänapäeval pole see enam probleemiks.
Tühje toonerkassette ei tohi visata olmejäätmetesse.
Parim on tagastada tühjad kassettid ümbertöödeldavate materjalide kogumispunktidesse, viia need avalikesse kogumiskastidesse (näiteks elektroonikapoodides) või saata neid karitatiivsetesse kogumiskastidesse. Paljud printerikassetid sisaldavad komponente, mis sobivad veel teiseks või kolmandaks kasutuskorraks. Internetis on palju lehekülgi, mis utiliseerivad teie tühjad toonerkassetid ja maksavad teile ka nende eest raha, sõltuvalt kasseti tüübist. See tundub olevat win-win olukord.
Lisateave: Näpunäited tindikassettide ja toonerkassettide utiliseerimiseks.